Волдемар Нелсон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Волдемар Нелсон бил руски диригент кој бил активен во Западна Германија и бројни други земји од 1976 година наваму. Се родил на 4 април 1928 година, а починал на 7 ноември 2006 година во Минхен.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Ален Парис: Класична музика (= dtv 32501). 2-то издание. dtv, Минхен 1997 година,ISBN 3-423-32501-1, Ouvrage utilisé pour la rédaction de l'article

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Тонтрагер со Волдемар Нелсон во каталогот на Германската национална библиотека
  • Волдемар Нелсон на БМЛО
  • Волдемар Нелсон Архивирано на 20 октомври 2018 г., Бајројтер Фестшпиле
  • „GESTORBEN: Woldemar Nelsson“, Der Spiegel, 25 December, 47, 2006-11-20, Архивирано од изворникот на 2019-04-15, Посетено на 2021-02-26
  • Интервју за Дојчен Веле Мит Волдемар Нелсон vom Јуни 1991, ДВ 30.
  • Делумна дискографија
  • Симфонија бр. 5 на Чајковски во Малолетничка, Оп. 64: И.Анданте - Алегро кон Анима (YouTube)