Витен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Витен
Градско собрание во Витен
Градско собрание во Витен
Градско собрание во Витен
Грб на Витен
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Арнсберг
Округ Енепе-Рур
Градоначалник Соња Лајдеман (независна)
Основни податоци
Површина 72,40 км2
Надм. височина 104 м
Население 95.876 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.324 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EN, WIT
Пошт. бр. 58401 - 58456
Повик. бр. 02302
02324 (Buchholz)
Портал witten.de
Местоположба на град Витен во рамките на округот Енепе-Рур
Карта
Карта

Витен (гер. Witten) — град во германската сојузна држава Северна Рајна-Вестфалија. Тој е еден од 9-те општински центри на округот Енепе-Рур . Според проценката за 2010 година, во градот имало 99.126 жители. Таа има регионален код (AGS) 5954036, (DEA56) и (DE WTT) код.

Географски и демографски податоци[уреди | уреди извор]

Витен се наоѓа во државата Северна Рајна-Вестфалија во округот Енепе-Рур. Градот е на надморска височина од 104 метри. Областа на општината е 72.4. Според проценката за 2010 година, во градот живееле 99.126 жители. Просечната густина на населеност изнесува 1.370 жители.

Меѓународна соработка[уреди | уреди извор]

Место Земја Вид соработка Од
Курск Русија партнерство 2000
Тчев Полска партнерство 2000
Лев Хашарон Израел партнерство 1985
Ајн-Веред Израел партнерство 1979
Баркинг/ Дагенам Велика Британија партнерство 1979
Бове Франција партнерство 1975
Малниц Австрија партнерство 1979
Извор [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)
  2. Савјет општина и региона Европе - Преглед међуопштинске сарадње, Посетено на 30. 6. 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]