Висока пештера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Висока пештера е пештера која е откриена во 1974 година, во клисурата на реката Градац, во атарот на селото Бранговиќ, на територијата на градот Ваљево.[1]

Пештерата се наоѓа високо над речниот кањон, во карпеста и стрмна средина, над 100 метри над Градац. Дотогаш таа била сосема непозната и спелеолошки и археолошки. Во дебели наслаги се откриени голем број животински коски, кои може да се препознаат како делови од скелети на пештерски мечки, хиени, волци и други мали глодари. Конечно, Висока пештера треба да се гледа како потенцијален археолошки локалитет кој е релативно неодамна откриен и како таков ја интересира научната заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. „Спелеолошки локалитети/Висока пећина“. Екод Градац. Архивирано од изворникот на 15. 04. 2017. Посетено на 13. 3. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Река Градац“ (PDF). ТО Ваљево. Архивирано од изворникот (PDF) на 29. 02. 2016. Посетено на 13. 3. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)