Прејди на содржината

Вин Хуп

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вин Хуп (Винфрид Лисенбо, роден на 29 мај 1936) — германски пејач, најпознат по своето учество на Евровизискиот натпревар од 1960 година.

Роден е во Хановер, во почетокот на 1950-ти години, Хуп формирал џез-бенд наречен Капителос, со кој работел на радио пред распуштањето во 1958 година. Хоп почнал да прави соло снимки, најпрво под името Фред Лисен, пред да го земе професионалното име Вин Хуп.

Во 1960 година, Хуп учествувал во финалниот германски избор за Евровизија, а неговата песна (Bonne nuit ma chérie) била избрана за да оди на петтиот натпревар за песна на Евровизија, што се одржал во Лондон на 29 март.[1]

Хуп снимил неколку успешни германски верзии на хитови на англиски јазик. Со Пирко Манола снимил голем број популарни песни. Од 1964 година, Хуп започнал со снимање со австриската пејачка Андреа Хорн. Нивниот материјал бил главно ориентиран кон народната музика. Во 1973 година го издадоа синглот Was kann schöner sein, напишан од Линси де Паул (познат како Рубин) и Рон Рокер како Вин и Андреа.[2][3]

Во 1978 година, Хоп и Хорн се пензионираа од шоу-бизнисот. Тие оттогаш се сметаат како успешни издавачи на водичи за едрење, и соработници на патни огласи до списанија и весници.

  1. „GERMAN NATIONAL FINAL 1960“. Natfinals.50webs.com. Посетено на 17 May 2017.
  2. „Wyn & Andrea - Was kann schöner sein“. Ultratop.be. Посетено на 17 May 2017.
  3. Hoop, Andrea Horn und Wyn. „Audiotitelliste Singles von Wyn & Andrea, Honey Twins, Pirko Manola“. Horn-hoop-maritim.de. Посетено на 17 May 2017.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]