Виндермир (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Виндермир
Windermere Lake District from hill.JPG
Поглед кон езерото
Координати 54°21′30″ СГШ 2°56′10″ ЗГД / 
Главни приливи Братхеј, Ротеј, Траут Бек, Кансеј Бек
Главни истеци Ливен
Сливни земји Англија, ОК
Најг. должина 1.808 километриs (1,123.4.391.155.651 mi) км
Најг. ширина 149 километриs (92.584.307.643.363 mi) км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}1,473 квадратен километарs (568,72,847,953,302 sq mi)
or 1,473 хектарs (3.640 acres) км²
Најг. длабочина 6.676 metres (21,900 ft) км
Надм. височина 39 metres (130 ft) м
Острови 18

Виндермирското Езеро, најголемото езеро во Англија, било создадено за време на последниот леден период во длабока глечерска долина што минува во правецсевер-југ низ Камбриските Планини. Тоа е долго, тесно езеро, најдлабоко на северниот крај. Покрај дождовницата и снегот со кои се полни од околниете ридови, Виндермирското Езеро добива вода од други околни езерамеѓу кои и Грасмир. Водата од него истекува преку реката Ливен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]