Виндермир (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виндермир
Windermere Lake District from hill.JPG
Поглед кон езерото
Координати 54°21′30″ СГШ 2°56′10″ ЗГД / 
Главни приливи Братхеј, Ротеј, Траут Бек, Кансеј Бек
Главни истеци Ливен
Сливни земји Англија, ОК
Најг. должина 18.08 kiloметарs (59,300 ст) км
Најг. ширина 1.49 kiloметарs (4,888 ст 5 ин) км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „square“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „square“
}}14,73 square kilometres (5,69 ми) or 1.473 hectares (3.640 acres) км2
Најг. длабочина 66.76 метарs (219.0 ст) м
Надм. височина 39 метарs (128 ст) м
Острови 18

Виндермирското Езеро, најголемото езеро во Англија, било создадено за време на последниот леден период во длабока глечерска долина што минува во правецсевер-југ низ Камбриските Планини. Тоа е долго, тесно езеро, најдлабоко на северниот крај. Покрај дождовницата и снегот со кои се полни од околниете ридови, Виндермирското Езеро добива вода од други околни езерамеѓу кои и Грасмир. Водата од него истекува преку реката Ливен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]