Виндермир

Координати: 54°21′30″N 2°56′10″W / 54.35833° СГШ; 2.93611° ЗГД / 54.35833; -2.93611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Виндермир
Поглед кон езерото
Координати54°21′30″N 2°56′10″W / 54.35833° СГШ; 2.93611° ЗГД / 54.35833; -2.93611
Главни приливиБратхеј, Ротеј, Траут Бек, Кансеј Бек
Главни истециЛивен
Сливни земјиАнглија, ОК
Најг. должина18.08 kiloметарs (59,300 ст) км
Најг. ширина1.49 kiloметарs (4,888 ст 5 ин) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“
}}
14,73 km²[convert: unknown unit] or 1,473 hectares (3,640 acres) км2
Најг. длабочина66.76 метарs (219.0 ст) м
Надм. височина39 метарs (128 ст) м
Острови18

Виндермирското Езеро, најголемото езеро во Англија, било создадено за време на последниот леден период во длабока ледничка долина што минува во правецсевер-југ низ Камбриските Планини. Тоа е долго, тесно езеро, најдлабоко на северниот крај. Покрај дождовницата и снегот со кои се полни од околниете ридови, Виндермирското Езеро добива вода од други околни езерамеѓу кои и Грасмир. Водата од него истекува преку реката Ливен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]