Виндермир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виндермир
Windermere Lake District from hill.JPG
Поглед кон езерото
Координати54°21′30″N 2°56′10″W / 54.35833° N; 2.93611° W / 54.35833; -2.93611Координати: 54°21′30″N 2°56′10″W / 54.35833° N; 2.93611° W / 54.35833; -2.93611
Главни приливиБратхеј, Ротеј, Траут Бек, Кансеј Бек
Главни истециЛивен
Сливни земјиАнглија, ОК
Најг. должина18.08 kiloметарs (59,300 ст) км
Најг. ширина1.49 kiloметарs (4,888 ст 5 ин) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „square“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „square“
}}
14,73 square kilometres (5,69 ми) or 1,473 hectares (3,640 acres) км2
Најг. длабочина66.76 метарs (219.0 ст) м
Надм. височина39 метарs (128 ст) м
Острови18

Виндермирското Езеро, најголемото езеро во Англија, било создадено за време на последниот леден период во длабока глечерска долина што минува во правецсевер-југ низ Камбриските Планини. Тоа е долго, тесно езеро, најдлабоко на северниот крај. Покрај дождовницата и снегот со кои се полни од околниете ридови, Виндермирското Езеро добива вода од други околни езерамеѓу кои и Грасмир. Водата од него истекува преку реката Ливен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]