Вилеласки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилеласки јазик
Зборуван во: Аргентина
Вкупно говорници: 20
Јазично семејство: Луле-вилеласки јазици
 Вилеласки јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: vil
ISO 639-3: vil

Вилеласкиот е скоро исчезнат американски староседелски јазик. Јазикот е дел од групата на луле-вилеласки јазици и се зборува во мал дел во Аргентина во близина на парагвајската граница. Јазикот е при умирање бидејќи луѓето почнуваат да зборуваат тобаски јазик или шпански јазик.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]