Прејди на содржината

Виктор Денисов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виктор Денисов
Медали
Кану-спринт мажи

Летни олимписки игри

Сребрен медал – второ место 1988 Сеул K-2 500 metres
Сребрен медал – второ место 1988 Сеул K-4 1000 m
ИКФ Светско кану првенство
Златен медал - прво место 1987 Дисбург K-4 500 m
Златен медал - прво место 1989 Пловдив K-4 500 m
Златен медал - прво место 1993 Копенхаген K-4 500 m
Златен медал - прво место 1994 Мексико Сити K-4 200 m
Златен медал - прво место 1994 Мексико Сити K-4 500 m
Златен медал - прво место 1994 Мексико Сити K-4 1000 m
Златен медал - прво место 1995 Дисбург K-4 500 m
Сребрен медал – второ место 1985 Мечелен K-4 500 m
Сребрен медал – второ место 1986 Монтреал K-4 500 m
Сребрен медал – второ место 1995 Дисбург K-4 200 m
Бронзен медал – трето место 1987 Дисбург K-4 1000 m
Бронзен медал – трето место 1993 Копенхаген K-4 1000 m

Виктор Денисов (руски: Виктор Денисов) (роден 2 април 1966) — руски кануист-спринтер којшто се натпреваруваше од средината на 1980-те до средината на 1990-те. Тој освои два сребрени медали на Летните олимписки игри во Сеул 1988 во дисциплините: К-2 500 метри и К-4 1000 метри.

Денисов исто така освои 12 медали на Светското кајак првенство