Виетнамски донг

Од Википедија — слободната енциклопедија

Виетнамски донг (виетнамски: đồng Việt Nam ) — официјална валута на Виетнам. Меѓународниот код е VND. Симболот за донг е . Донгот го издава Државната банка на Виетнам. Во 2009 година инфлацијата изнесувала 2,4%. Еден донг се состои од 100 ксуа и 10 хаоа.

Постојат банкноти од 100, 200, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000, 100.000, 200.000 и 500.000 донга, како и монети од 100, 200, 500, 1.000, 2.000 и 5.000 донга.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]