Вигозеро

Координати: 63°37′29″N 34°38′53″E / 63.62472° СГШ; 34.64806° ИГД / 63.62472; 34.64806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вигозеро
Выгозеро
Сателитска снимка
Карта
ПодрачјеРепублика Карелија
Координати63°37′29″N 34°38′53″E / 63.62472° СГШ; 34.64806° ИГД / 63.62472; 34.64806
Главни приливиСегежа, Горен Виг
Главни истециВиг
Сливни земјиРусија
Површина&100000000000012500000001,250 км2
Острови500+

Вигозеро (руски: Выгозеро; фински: Uikujärvi) — големо езеро во Република Карелија, северозападна Русија. Зафаќа површина од 1.250 км2. Хидролошки му припаѓа на системот на Виг во сливот на Белото Море.

Езерото се напојува од реките Горен Виг и Сегежа. Од 1933 г. Вигозеро е дел од Беломорско-балтичкиот Канал кој ги поврзува тие две мориња. Има преку 500 острови и познато е по риболовот.