Виви (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виви
Ви́ви
Виви is located in Русија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор *%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор *%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
<div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Неочекуван оператор *">Виви
Местоположба во Русија
ПодрачјеЕвенкски Автономен Округ
Координати66°25′N 94°15′E / 66.417° СГШ; 94.250° ИГД / 66.417; 94.250Координати: 66°25′N 94°15′E / 66.417° СГШ; 94.250° ИГД / 66.417; 94.250
Главни истецирека Виви, должина 426 km
Сливни земјиРусија
Најг. должина88 км
Најг. ширина1,5 – 5 км
Површина&10000000000000229000000229 км2
Надм. височина255 м
Населени местанема постојани населби

Виви (руски: Ви́ви) – езеро на реката Виви во југозападниот дел на висорамнината Путорана во Русија. Езерото се наоѓа во Сибир, административно му припаѓа на Евенкскиот Округ и Краснојарската Област. Тоа е типично речно езеро, долго 86 км, широко до 5 км, а неговата површина изнесува 229 km²[1].

Езерото има издолжен облик, а неговите брегови се обраснати со шума ариш. Езерото Виви сè уште е слабо истражено. На пример, непозната е неговата максимална длабочина. Истата се проценува на 80 до 200 м.

Подрачјето на Сибир е ретко населено, таков е случајот и со езерото на чии брегови нема постојани населби. Езерото е познато како географско средиште на Русија.[2] Центарот е обележен со споменик висок 7 метри, кој е подигнат во август 1992 година. Во близина е уште поголем крст кој му е посветен на свети Сергеј Радонежски.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]