Прејди на содржината

Вејн Њутн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вејн Њутн
Вејн Њутн во 2001
Роден(а)Карсон Вејн Њутн
3 април 1942(1942-04-03)(82 г.)
Норфолк, Вирџинија, САД
Активен период1959–денес
Сопружник
 • Илејн Окамура (в. 1968; раз. 1985)
 • Кејтлин Мекрон (в. 1994)
Деца2
Страница
waynenewton.com

Карсон Вејн Њутн[1] (англиски: Carson Wayne Newton; роден на 3 април 1942) ― американски пејач и глумец. Бил еден од најпопуларните пејачи во САД од средината до крајот на 20 век, а исто така е еден од најпознатите забавувачи во Лас Вегас каде што настапувал од 1963 година. Познат е по прекарите: „Полноќен идол“, „Господин Лас Вегас“ и „Господин забава“.[2]

Њутн за првпат настапил во Лас Вегас како тинејџер, кон крајот на 1950-тите. Негови ментори биле некои од најголемите музичари во САД, како: Френк Синатра, Боби Дарин и Елвис Присли.[3] Во 1963 година, станал насловен музичар во Фламинго, казино-хотел во Лас Вегас,[4] и наскоро станал еден од најпопуларните изведувачи во градот. „Вашингтон пост“ го опишал Њутн како „најдобар американски изведувач во ноќен клуб“, а на врвот на неговата популарност бил попрочуен во Лас Вегас од Синатра и Присли.[5] Њутн бил забавувач со најголема заработка во историјата на Лас Вегас.[6] Во текот на неговата кариера, Њутн се појавил во многу филмови и телевизиски емисии.

Негови најпознати песни се: „Danke Schoen“ (1963), „Summer Wind" (1965), „Red Roses for a Blue Lady" (1965), „Daddy, Don't You Walk So Fast" (1972) and „Years" (1980). Особено бил познат по песната „Danke Schoen“, а таа песна била искористена во филмот од 1986 година, Слободниот ден на Ферис Булер.

Дискографија

[уреди | уреди извор]
 • Danke Schoen (Capitol, 1963)
 • Sings Hit Songs (Capitol, 1964)
 • In Person! (Capitol, 1964)
 • Red Roses for a Blue Lady (Capitol, 1965)
 • Summer Wind (Capitol, 1965)
 • The Old Rugged Cross (Capitol, 1966)
 • Now! (Capitol, 1966)
 • Songs for a Merry Christmas (Capitol, 1966)
 • It's Only the Good Times (Capitol, 1967)
 • Song of the Year – Wayne Newton Style (Capitol, 1967)
 • Best of Wayne Newton (Capitol, 1967)
 • Michelle (Capitol, 1967)
 • Wow!: Live Hollywood Concert (Capitol, 1968)
 • God Is Alive (Capitol, 1968)
 • The Greatest! (Capitol, 1968)
 • Somewhere My Love (Capitol, 1968)
 • Best of Wayne Newton, vol. 2 (Capitol, 1968)
 • "Dreams of the Everyday Housewife" and "Town & Country" (MGM, 1968)
 • One More Time (MGM, 1968)
 • Walking on New Grass (MGM, 1968)
 • Wayne Newton's Songs of Faith (MGM, 1968)
 • Christmas Isn't Christmas Without You (MGM, 1968)
 • Live at the Frontier, Las Vegas (MGM, 1969)
 • Everything's in Love Today (MGM, 1969)
 • Wayne Newton(MGM, 1970)
 • The Long and Winding Road (Capitol, 1970)
 • Merry Christmas to You (Capitol, 1970)
 • How I Got This Way (Capitol, 1971)
 • Daddy Don't You Walk So Fast (Chelsea, 1972)
 • Can't You Hear the Song? (Chelsea, 1972)
 • Only Believe (Word, 1972)
 • While We're Still Young (Chelsea, 1973)
 • Pour Me a Little More Wine (Chelsea, 1973)
 • Just a Closer Walk (Word, 1973)
 • Everybody Knows (RCA Camden, 1974)
 • The Best of Wayne Newton Live (Chelsea, 1974)
 • The Midnight Idol (Chelsea, 1975)
 • Tomorrow (Chelsea, 1976)
 • Christmas Everywhere (Chelsea, 1976)
 • Change of Heart (20th Century Fox, 1978)
 • Wayne Newton Live! (Musicor, 1978)
 • She Believes in Me (Aries II, 1979)
 • Night Eagle I (Aries II, 1979)
 • Wayne Newton Christmas (Aries II, 1979)
 • Coming Home (Curb, 1989)
 • Collector Series (Capitol, 1989)
 • The Best Of Wayne Newton Now (Curb, 1990)
 • Merry Christmas from Wayne Newton (Curb, 1990)
 • Moods & Moments (Curb, 1992)
 • Best of Wayne Newton (EMI Australia, 1994)
 • Wild, Cool, & Swingin": Wayne Newton (Capitol, 1999)
 • Sings the hits of the '70s (Varese Sarabande, 1999)
 • 36 All Time Greatest Hits (GSC Music, 1999)
 • Danke Schoen/Red roses for a blue lady (Collectables, 2003)
 • Wayne Newton featuring Newton Brothers (Bear Family, 2004)
 • In Person + 3 (DRG, 2004)
 • Mr. Las Vegas (Capitol, 2005)
 1. „Carson Wayne Newton“. Ohio History Central. Посетено на декември 26, 2017.
 2. „Photograph of Wayne Newton with Mayor Oran K. Gragson, circa 1960s“. University of Nevada Las Vegas. Посетено на 2024-01-07.
 3. „Before he was Mr. Las Vegas, Wayne Newton was a teen star at North Phoenix High School“. The Arizona Republic. Посетено на 1 December 2022.
 4. Koch, Ed; Manning, Mary; Toplikar, Dave (May 15, 2008). „Showtime: How Sin City evolved into 'The Entertainment Capital of the World'. Las Vegas Sun. Посетено на March 3, 2019.
 5. „This is the only Wayne Newton story you need to read“. The Washington Post. Посетено на 2022-12-01.
 6. „Do You Know Vegas?“. Esquire. Посетено на 22 January 2023.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]