Ветертоунски духови

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ватертоунски духови (англиски: The Watertown Ghosts) е име за наводни духови кои се наводно фотографирани на брод СС Ватертаун,во 1925 година.

Настан[уреди | уреди извор]

На бродот СС Ватертаун, умрле морнари познати како Куртенај и Михен. Тие никогаш не биле погребани, туку нивните тела се фрлени во море. Поради тоа другите морнари верувале дека тие го прогонувале бродот. Морнарите неколкупати пријавувале дека виделе чудни појави на бродот (дека виделе лица кои ги потсетуваат на покојните морнари). Во 1925 на бродот е направена фотографија на која се гледаат 2 чудни облика кои многу потсетуваат на лицата. За оваа фотографија многу луѓе сметале дека е доволен доказ со кој може да се докажат духовите[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Watertown Ghosts“. Архивирано од изворникот на 2014-09-11. Посетено на 2018-09-09.
  2. Ghosts of the SS Watertown