Веијо Балцар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Веија „Веијо“ Оскари Балцар (роден на 9 јуни 1942 година) е ромски автор и визуелен уметник од Финска .

Уметничкиот резултат на Балцар опфаќа над 72 книжевни дела, вклучувајќи романи, раскази, претстави и мјузикли, филм, либрето и ТВ сценарија. Балцар го опишал своето детство како исклучително сиромашно, но многу богато социјално и духовно.[1]

Криминален случај[уреди | уреди извор]

На 21 ноември 2019 година, Балцар бил приведен за трговија со луѓе. На 24 ноември, весникот Хелсингин Саномат објавил повеќе страници за наводното несоодветно однесување на Балцар во врска со млади жени, некои од нив малолетни, кои ги врбувал во неговите театарски продукции.

Книжевни дела[уреди | уреди извор]

Првиот роман на Балцар, вратоврската Полтава, „Патот што гори“ (1968 година, објавен на шведски 1969 година како Бринанде ваг) бил успешен и го привлекол вниманието на јавноста кон него. Тоа била првата финска книга што беше напишана за Ромите и нивната култура, видена низ очите на Ром. Верикилат (1969), „Ангажманот на крвта“, е приказна за љубовта, омразата и крвната одмазда. Во Мари (1972), Балцар разговара за жените и нивната позиција во племето. Митскиот роман на Балцар, „Käärmeenkäräjäkivi“, од 1988 година, бил номиниран за наградата Финландија.

Танго Муста (1990), „Црното танго“, раскажува за Ромите во современото финско општество откако се преселиле во предградијата. Балцар исто така напишал роман за деца за Ромите (Мустан Сааран кристалипало, Кристалната топка на црна Сара) во 1978 година. „Фуро“, објавен во 2000 година, е обемен епски роман за Ромите кои живеат во Средна Европа, сагата за едно семејство, која раскажува приказна за заедницата преку онаа на роднините. Најновиот роман на Веијо Балцар, Во љубов и војна, објавен во 2008 година, раскажува за трагичната вера на европските Роми во средината на Втората светска војна.[2]

Претставата на Театарот Дром „Црното зло“, 1981–1982 година

Театар[уреди | уреди извор]

Изложбата на Балцар „Миранда - Ромскиот холокауст“ во Талин, Естонија, 11.05.2017 година

Веијо Балцар има напишано неколку претстави, повеќето од нив се фокусираат на Ромите, но има и претстави за митови, религија и војна. Тој бил основач на првиот и единствен ромски театар во нордиските земји, театарот „Дром“ во 1976 година. На почетокот на 1980-тите, Балтзар работел како водечки учител во Театарската академија на Финска. Балцар напишал и режирал десетици трагедии, поетски драми и мјузикли на групата.

Педагошка работа[уреди | уреди извор]

Кога Балцар започнал да управува со сопствениот театар и да предава / режира во 1976 година, тој создал свој педагошки метод заснован на мултикултурна емоционална интелигенција, познат како Интеркултурно искуствено образование. Во 2012 година, Балцар објавил полемично дело Кон искуствена филозофија (Kokemuspohjainen filosofia на фински јазик), во кое го вовел својот педагошки метод и неговата филозофска и образовна позадина. Книгата била објавена на англиски јазик во 2014 година.[3]

Општествена активност[уреди | уреди извор]

Во 2002 година, со цел да се зајакне позицијата на ромската литература ширум светот, Балцар ја основал Меѓународната асоцијација на писатели на Ромите: Заедничка организација (IRWA) и бил како нејзин претседател помеѓу 2002-2005 година.[4]

Балцар е активен во промовирањето на ромските политики во Финска од 1965 година.[5]

Во 2014 година, Балцар организирал меѓународна конференција на ниво на министер „Совеста на Европа“ во финскиот парламент . Конференцијата критички се осврнала на прашањата на мултикултурното општество во Европа. Конференцијата издала пакет предлози за правни иницијативи за реформа на европските политики на мултикултурализам со 24 точки, кои потоа биле испратени до Европската комисија .[6]

Визуелни уметности[уреди | уреди извор]

Веијо Балцар се занимава со визуелни уметности од крајот на 60-тите години на минатиот век. Неговите дела биле презентирани на изложбата за млади уметници во уметничкиот музеј Атенеум во 1975 година. Оттогаш Балцар има бројни изложби во различни делови на Финска, Шведска и Чешка. Од 80-тите години на минатиот век, Балцар исто така направил архитектонски дизајн.[7]

Дела[уреди | уреди извор]

Романи од Веијо Балцар:

 • Во Loveубов и војна (Sodassa ja rakkaudessa) (2008)
 • Фуро (2000)
 • Црно танго (танго Муста) (1990)
 • Пробниот камен на змијата (Käärmeenkäräjäkivi) (1988)
 • Кристалната топка на црната сара (Мустан Сааран кристалипало) (1978)
 • Мари (Мари) (1972)
 • Ангажманот на крвта (Верикихлат) (1969)
 • Патот што гори (вратоврска Полтава) (1968)

Целоноќни претстави

 • 1981 Црна зло (Муста руоска). Ромски театар Дром.
 • 1982 Гладни кранови (Nälkäkurjet). Театар Дром.
 • 1980 Кристалната топка на црна Сара. Претстава за деца. Била изведена во театарот Зелено јаболко во Хелсинки.
 • 1983 I'llе го ковам Стоун за да биде коњ Театар Дром. изведуван на Интернационалниот театарски фестивал 22. – 26.11.1985 г., Дојч Шаушпиелхаус, Хамбург
 • Железни ноќи од 1984 година (Раутајт). Театар Дром.
 • 1986 Железни коњи (Раутарацут). Театар Дром.
 • 1991 Господ е голем (Џумала на суури). Игра со страст. 1993 година
 • 1992 година, Рајот на боговите (Jumalten Paratiisi). Студентски театар Куопио.
 • 1993 двор Кармен (Такапихан Кармен) 1993 година. Студентски театар Куопио.
 • 1993 „Бандата“ (engенги)
 • 1993 Танцот (Танси)
 • 1993 нема да го оставам мојот пријател (Kaveria ei jätetä).
 • 1996 година Женска шума (Naisten metsä).
 • 1997 Ораторство Љубов и Марија (Ракаутени Марија).
 • 1994-1997 ОРЛИ, народна опера. Премиера во Центарот за култура Иматра 1995 година. Втората верзија била премиерно прикажана во март 1997 година во салата Финска, Хелсинки.
 • 2004 година, Рајот на боговите (Jumalten Paratiisi).
 • 2009 БОТОКС.
 • 2011 Бог е голем (umумала на Суури).
 • 2014 година со седум жицата гитара. Ромско кабаре. Премиера во театарот „Александар“, Хелсинки

'Грев од 2016 година. Музичка претстава. Премиера во театарот „Александар“, Хелсинки

Поетски драми

 • 1979 година Muistan eläneeni (Сеќавање на мојот живот). Театар Балцар
 • 1982 вратоврска (Патот). Дром.
 • 1983 Yön kulkijat (Талкачи на ноќта), Театар Дром
 • 1983 година, Пунаинен заеднин (Црвениот коњ). Дром.
 • 1985 Мусат мухамат (Црни кадрици). Дром.
 • 2005 Mustalaisrunoteatteri (Ромски поетски театар).

Останато

2012 година „Сни“ (Соништа). Национален театар во Прага, Нова сцена

Наводи [уреди | уреди извор]

 1. „Interview with Roma author Veijo Baltzar: "I grew up in misery, but with respect" - Romea.cz“. www.romea.cz. Посетено на 2017-05-22.
 2. „Published books | veijobaltzar.fi“. www.en.veijobaltzar.fi. Архивирано од изворникот на 2018-01-08. Посетено на 2017-05-22.
 3. „Veijo Baltzar:Towards Experiential Philosophy | ntamo“. www.ntamo.net. Архивирано од изворникот на 2017-01-19. Посетено на 2017-05-22.
 4. „IRWA | drom“. www.en.drom.fi. Архивирано од изворникот на 2017-02-07. Посетено на 2017-05-22.
 5. „Steering committee | drom“. www.en.drom.fi. Архивирано од изворникот на 2017-02-08. Посетено на 2017-05-22.
 6. „Nina Castén and Raakel Koittola: The Conscience of Europe | ntamo“. www.ntamo.net. Архивирано од изворникот на 2017-01-19. Посетено на 2017-05-22.
 7. „Kuvataide | veijobaltzar.fi“. www.en.veijobaltzar.fi. Архивирано од изворникот на 2018-01-08. Посетено на 2017-05-23.