Вахш (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вахш
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Таџикистан" does not existМестоположба на Вахш во Таџикистан
Координати: 37°42′39″N 68°49′52″E / 37.71083° СГШ; 68.83111° ИГД / 37.71083; 68.83111Координати: 37°42′39″N 68°49′52″E / 37.71083° СГШ; 68.83111° ИГД / 37.71083; 68.83111
ЗемјиТаџикистан
ОбластХатлонска
Надм. вис.&10000000000000426000000426 м

Вахш (таџички: Вахш) — град во Хатлонската област, Таџикистан. Оддалечен е околу 100 км од главнот град Душанбе.

Градот се смета за родно место на познатиот персиски поет Џалалудин Руми (1207-1273).

Поврзано[уреди | уреди извор]