Варнеѓед

Од Википедија — слободната енциклопедија

Варнеѓед (четвртина замок) е областа околу замокот Буда на Вергеј во областа Веркерлет во Будимпешта

Центарот на кварталот е областа помеѓу замокот и црквата Матиас.

Главни глетки[уреди | уреди извор]

Бечи Капу (порта на Беси)[уреди | уреди извор]

Бечи Капу е една од средновековните порти на Буда, денес служи како влез во областа.

Замокот Буда[уреди | уреди извор]

Првата тврдина на Вареги била изградена во 13 век . После уништувањето за време на турската окупација, бил реконструиран целиот комплекс за грабеж. Сега е домаќин на неколку значајни музеи и други споменици, меѓу нив и на националната библиотека.

Црквата Матија[уреди | уреди извор]

Таа е најпознатата црква во земјата. Неговата изградба започна околу исто време како и замокот. Во рамките на зградата може да се види саркофагот на Бела III од Унгарија. Плоштадот пред црквата се вика плоштад на Светото Тројство.

Бастион на рибарот[уреди | уреди извор]

Подрумот е изграден во почетокот на минатиот век, 20 век . Неговата тераса обезбедува панорамски поглед на градот.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „History of Fisherman's Bastion - Buda Castle, Budapest“. Fisherman's Bastion (англиски). Посетено на 2019-08-16.

Извори[уреди | уреди извор]