Ванцер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ванцер
Место во Аланд
Црквата во Ванцер
Црквата во Ванцер
Ванцер is located in Германија
Ванцер
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општина Аланд
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 16 м
Население 124  (31 декември 2006)
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39615
Повик. бр. 039395
Портал www.vgem-seehausen.de
Координати 53°0′N 11°37′E / 53.000° СГШ; 11.617° ИГД / 53.000; 11.617Координати: 53°0′N 11°37′E / 53.000° СГШ; 11.617° ИГД / 53.000; 11.617

Ванцер (германски: Wanzer) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Аланд.