Вана Росенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вана Росенберг
Вана Росенберг во 2013 година.
Роден(а)3 април 1973(1973-04-03)(51 г.)
Фарста, Шведска
НационалностШвеѓанка
ЗанимањеГлумица
РодителиГоран Росенберг (татко)

Вана Фелисија Росенберг Синерхолм (родена на 3 април 1973 година во Фарста, општина Стокхолм)[1] е шведска пејачка и глумица. Таа е мажена за филмскиот продуцент Улф Синерхолм.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Росенберг започнала да игра претстави како дете во градинка; нејзината мајка, Аника Исаксон, била драмски-педагог и целата градинка играла во ТВ-програмата во 1981 година „Мора да разберете дека го сакам Фантомот“.

Како пејачка, Росенберг бил член на танц-музичката група Адастра.[3][4]

Од 1997 до 2001 година, Росенберг студирала на Шведската национална академија за мимика и глума. Во 2001 година добила Гулдмаскен за нејзиниот изглед во фарсата „Сопруг на жените“.

Во 2009 и 2010 година, Розенберг и нејзиниот татко, Горан Розенберг, се натпреварувале во ТВ програмата „На патеката“.

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

 • 1991 година - Агнес Сесилија - чудна приказна
 • 1994 година - Временска прогноза (ТВ)
 • 1995 година - Еден во милион
 • 1996 година - Крадење крадец
 • 1996 година - Силверман (ТВ)
 • 1996 година - Солзите на Перси (ТВ)
 • 1997 година - Адам и Ева
 • 1999 година - Смртоносна операција
 • 2001 година - Магазин Бјернес (ТВ програма)
 • 2003 година - Квартерет Скатан (ТВ)
 • 2003/2004 година - Божиќен празничен утро од ТВ бродот (ТВ програма заедно со Питер Харисон)
 • 2004 година - Сè и малку повеќе (ТВ)
 • 2004 година - Монголскиот Пипарен
 • 2006 година - Крадецот
 • 2007 година - Вистински Божиќ (ТВ („Божиќен календар“))
 • 2010 година - Бредерна Карлсон
 • 2010 година - Хотел Гилен Кнорен (ТВ („Божиќен календар“))
 • 2011 година - Колку липинки има во светот?
 • 2012 година - Округот Скатан патува за Лахолм

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]