Валис Гран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валис Гран
Роден(а)13 февруари 1945(1945-02-13)
Стокхолм, Шведска
Починал(а)18 јануари 2018(2018-01-18) (возр. 72)
Стокхолм, Шведска
ЗанимањеГлумица

Волис Гран (13 февруари 1945 - 18 јануари 2018[1]) — шведска глумица.

Животопис[уреди | уреди извор]

Гран пораснала во работничко семејство, нешто што сметало дека е значајно за нејзината работа како глумица. Одела на часовите по музика во Стокхолм и на Музичкото училиште на „Адолф Фредрик“. Првично планирала да стане писател или новинар, но била убедена од Пер Рагнар да побара театарско образование во народното средно училиште „Мариеборг“ во Норшепинг во 1964 година. Во 1965 година се приклучила на театарот „Марионета“ во Стокхолм, а од 1967 до 1970 година студирала во училиштето за сцени во Малме.[2] Помеѓу 1980 и 2005 година, Гран работела како глумица во Градскиот театар во Малме.

Покрај театарот, Гран била и филмска и телевизиска глумица. Во 1974 година, таа играла во „Последната авантура“ на Јан Халдоф. Истата година таа ја играла Вера во претставата „Ослободувањето на девојките Јесес е близу“, во режија на Сузана Остен, и исто така учествувала во снимањето на саундтракот на претставата. Остен ја напишала улогата на филмската гарда во нејзиниот дебитантски филм „Мама“ (1982) специјално за Гран.[3]

Гран исто така, имаше улоги во „Лековерениот убиец“, „Ноќ на орангутанот“, „Вавилонска куќа“, „Ева и Адам“, „Шведски крај“, „Голтупен“, „Мустаќи и грашок“, „Бродската компанија“ и „Петта жена“.[4][5]

Грен почина во Стокхолм, на 72-годишна возраст.[6]

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

 • 1977 - Макан
 • 1981 - Вавилонска куќа (ТВ)
 • 1981 - Пеле Сванслос
 • 1981 - Лековерениот убиец
 • 1982 - Профитерите (ТВ)
 • 1984 - Борецот
 • 1986 - Пријавено за исчезнато (ТВ)
 • 1986 - Мустаќи и грашок
 • 1989 - 1939
 • 1992–93 - Бродската компанија (ТВ)
 • 1993 - Росеана
 • 1995 - Тортупен (ТВ)
 • 1996 - Да украде крадец
 • 1999 - Ева и Адам (ТВ)
 • 2002 - Петта жена
 • 2002 - Шведски крај (ТВ)
 • 2003 - Човекот кој се насмевна
 • 2005 - Валандер - Пред мразот
 • 2006 - Детективска агенција на ЛасеМаја
 • 2009 - Втора авенија (ТВ)
 • 2009 - Валандер - Долгот

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2018-01-22. Посетено на 2020-10-06.
 2. „Former Students, 1970“ (PDF). Malmö Theater Academy. Посетено на January 21, 2018.
 3. Osten, Suzanne. „Jag är en otäck fan för jag gillar mina filmer“. Svenska Dagbladet. Посетено на January 21, 2018.
 4. „Wallis Grahn“. Malmo stadsteater. Посетено на January 21, 2018.
 5. „Wallis Grahn“. Svensk Filmdatabas. Посетено на January 21, 2018.
 6. „Skådespelaren Wallis Grahn är död“. Aftonbladet. January 21, 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]