Вагос

Координати: 40°33′N 8°40′W / 40.550° СГШ; 8.667° ЗГД / 40.550; -8.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вагос
Vagos
општина
Знаме на ВагосГрб на Вагос
Земја Португалија
ОбластЦентарен регион
Меѓуопшт. заедницаАвеиро
ОкругАвеиро
Околии8
Управа
 • ПретседателСилверио Регаладо
Површина
 • Вкупна164,92 км2 (6,368 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно22.851
 • Густина1,4/км2 (3,6/ми2)
Часовен појасWET/WEST (UTC+0/+1)
Координати40°33′N 8°40′W / 40.550° СГШ; 8.667° ЗГД / 40.550; -8.667
Мреж. местоwww.cm-vagos.pt

Вагос (португалски: Vagos) — град и општина во Централниот регион, Португалија. Населението во 2011 година изнесувало 22.851 жители, на површина од 164,92 км2.