Прејди на содржината

Бул териер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бел бул териер

Бул териер е припадник на големата група териери. Потекнува од Британија. Создаден е за борба со други кучиња, дури и со бикови. Бул териерот настанал со вкрстување на булдог со различни териери, со цел создавање куче гладијатор, со огромна сила и издржливост. Во 1835 година борбите и обложувањата кои го следеле ова куче биле забранети. Бултериерот како што го познаваме денес се одгледува во последниве 100 години.

Особености

[уреди | уреди извор]

Верен е и бестрашен. Во состојба е да истрпи голем број провокации, пред да врати мило за драго. Тој по својата природа не е куче кое напаѓа. Важно е редовно да тренира за да го задржи својот мускулест изглед.