Булуански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Не е исто со булуски јазик.
Булуански јазик
Застапен во Папуа Нова Гвинеја
Говорници 910  (2000)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 bjl

Булуанскиот е западноокеански јазик, дел од групата на вилаумески јазици од јазичното семејство на австронезиски јазици. Јазикот се зборува во Папуа Нова Гвинеја. Според пописот од 2000 година, јазикот го зборувале околу 910 луѓе.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]