Будистички сојуз на Франција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Будистички сојуз на Франција
Основана28 јуни 1986
СедиштеГолема пагода
Појасниот пат на Доменилското Езеро
75012 Париз
Членство98 членки организации
Службени јазициФранцуски
ПрипадностЕБС
Мреж. местоhttps://www.bouddhisme-france.org

Будистичкиот сојуз на Франција (Union Bouddhiste de France, кратенка: БСФ/UBF) ― национална споена организација за француските будистички организации. Тој е претставник на француските будисти (се проценува на 400.000 во 2008 година) во службено секуларната француска република.[1]

Сојузот бил основан во 1986 година од Жак Мартин Васку.[2] Почнувајќи од септември 2021 година, сојузот се состои од 98 организации-членки кои работат во Метрополитанска Франција.[3]

Сојуз е членка на Европскиот будистички сојуз.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Les religions en France“ (PDF). Ministère des Affaires étrangères et européennes (француски). 2008. Посетено на 7 ноември 2021.
  2. Ternisien, Xavier (1 јуни 2001). „Jacques Martin Vaskou“. Le Monde (француски). Посетено на 7 ноември 2021.
  3. „Annuaire des membres“. Fédération des Associations Bouddhistes de France (француски). 2021. Посетено на 7 ноември 2021.
  4. „Union Bouddhiste de France“. European Buddhist Union (англиски). 30 мај 2014. Архивирано од изворникот на 2021-11-07. Посетено на 7 ноември 2021.