Бугарски рок архиви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бугарски рок архиви
Адресасемрежна музичка енцклопедија
Достапно набугарски
Мрежно местоbg-rock-archives.com
Место на Алекса 3 331 429
(22 февруари 2018)[1]
Комерцијалноне
Регистрацијанема
Пуштено2 август 2013; пред 6 години (2013-08-02)
Тековна состојбафункционално

Бугарски рок архиви или Bulgarian Rock Archives е првата сèмрежна енциклопедија посветена на рок музиката во Бугарија. Започнала на Интернет на 2 август 2013 година и вклучува повеќе од 350 бендови и изведувачи од средината на 1960-тите. Статиите се поделени по азбучен редослед, година на создавање, стил, локација. Профилите на групата вклучуваат кратка биографија, дискографија, композиција, врски до видеа и врски до официјални сајтови и профили.[2][3]

Почнувајќи од 4 јуни 2015 година, страницата користи нова верзија, земајќи пример од Encyclopaedia Metallum, со подобри карактеристики и дизајн. Во тоа време, вклучува околу 900 бендови и изведувачи.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „bg-rock-archives.com Traffic Statistics“. Alexa Internet. конс. 2018-02-22. 
  2. „Стартира първата българска онлайн рок енциклопедия – Bulgarian Rock Archives“ (Bulgarian). petminuti.com. 2 August 2013. конс. 22 February 2018. 
  3. „Стартира първата българска онлайн рок енциклопедия – Bulgarian Rock Archives“ (Bulgarian). werock.bg. 2 August 2013. конс. 22 February 2018. 
  4. „Bulgarian Rock Archives е в действие!“ (Bulgarian). metal-world.info. 4 јуни 2015. конс. 22 February 2018. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]