Британски мафин

Од Википедија — слободната енциклопедија

Британскиот мафин е мал, кружен, рамен леб од квасец, кој најчесто се сече хоризонтално, се става на тост и се мачка со путер. Често е дел од појадокот во Северна Америка и Австралија, често се јаде со слатки или солени додатоци како овошен џем или мед, или јајца, колбаси, сланина или сирење. Британските мафини се неопходна состојка во јајцата Бенедикт и разновидните сендвичи за појадок добиени од него, како што е Мекмафин.

Во Северна Америка и териториите под влијание на Северна Америка, тие се нарекуваат британски мафини за да се разликуваат од обичните мафини, кои се поголеми и послатки минијатурни брзи лебови. Британските мафини се достапни во широк спектар на вкусови, вклучувајќи интегрална пченица, мултижитарки, цимет суво грозје, брусница и јаболко цимет.

Потекло[уреди | уреди извор]

Зборот мафин се смета дека потекнува од зборот muffen од долногерманскиот јазик, што значи „мали торти“.[1] Во почетокот на XIX век мафините се продавале од врата до врата во Англија од страна на продавачите како закуска пред повеќето домови да имаат свои фурни.

По држави[уреди | уреди извор]

Соединети Американски Држави[уреди | уреди извор]

Британските мафини за прв пат се спомнале во американските весници во почетокот на 1859 година,[2][3][4], а детални описи за нив и рецепти биле објавени во 1870 година.[5][6]

„Куќата на мафините“ во Менхетен, дом на првата пекарница на Самуел Бат Томас

Обединето Кралство[уреди | уреди извор]

Интегрални британски мафини од Теско во Абингдон, Англија.

Британските мафини во Велика Британија едноставно се нарекуваат мафини. Мафините во САД понекогаш се нарекуваат американски мафини, американски стил мафини,[7] или слатки мафини, но обично само за разликување или за целите на брендирањето. Општо земено, зборот мафини се користи скоро секогаш, обично без забуни или недоразбирање.[8]

Германија[уреди | уреди извор]

Британските мафини, познати како Toastbrötchen (тост пунџа) се достапни во повеќето големи супермаркети низ Германија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Мекмафин
 • Scone
 • Мафин – сладок леб (на американски англиски)
 • Список на лебови
 • Список на британски лебови
 • Крампет

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „muffin“. Посетено на 29 December 2016.
 2. „Thomas' Dining Saloon“. The Buffalo Daily Republic. 22 September 1859. стр. 2. Посетено на 25 February 2018 – преку Newspapers.com. отворен пристап — бесплатно за читање
 3. „Wanted: An English Muffin and Crumpet Baker“. New York Daily Herald. 17 September 1862. стр. 2. Посетено на 25 February 2018 – преку Newspapers.com. отворен пристап — бесплатно за читање
 4. „Call at Steam Bakery“. The Philadelphia Inquirer. 30 May 1863. стр. 5. Посетено на 25 February 2018 – преку Newspapers.com. отворен пристап — бесплатно за читање
 5. „Fancy Bread“. The Brooklyn Daily Eagle. 4 November 1870. стр. 1. Посетено на 25 February 2018 – преку Newspapers.com. отворен пристап — бесплатно за читање
 6. „English Muffins“. The Weekly Star. 29 March 1876. стр. 6. Посетено на 25 February 2018 – преку Newspapers.com. отворен пристап — бесплатно за читање
 7. American muffins at cakebaker.co.uk; retrieved 27 January 2019
 8. „Cambridge Dictionary: Definition of 'muffin'.