Британски гробишта Микра

Координати: 40°34′42″N 22°57′54″E / 40.5784° СГШ; 22.9649° ИГД / 40.5784; 22.9649
Од Википедија — слободната енциклопедија
Британските гробишта Микра
Гробишта на воени гробови
Податоци
Основани1917
МестоКаламарија, Солун
ЗемјаГрција
Координати40°34′42″N 22°57′54″E / 40.5784° СГШ; 22.9649° ИГД / 40.5784; 22.9649
ТипГробишта на Комонвелтот
СопственикКомисија за воени гробови на Комонвелтот
Гробови1,957

Британските гробишта Микра се британски воени гробишта од времето на Првата светска војна во Каламарија, предградие на градот Солун во Грција.[1] Отворени се во април 1917 година, а се граделе до 1920 година. По примирјето, гробиштата биле значително зголемени со додавање на локално закопани гробови. [1] Ги одржува Комисијата за воени гробови на Комонвелтот.[1]

Локација[уреди | уреди извор]

Гробиштата се во Каламарија, област во Солун, се наоѓаат помеѓу армискиот камп Далипи и комуналните грчки гробишта во Каламарија, во близина на улицата Константину Караманли.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

За време на Првата светска војна, Солун бил штаб на британските сили во Солун, во кој имало осумнаесет различни болници.[1] Три од болниците во Солун биле канадски, иако ниту еден канадски војник не бил член на силите на Комонвелтот.[1]

Силите на Комонвелтот биле погребани на локалните протестантски и римокатолички гробишта, пред отворањето на гробиштата Микра. Дополнително, англо-француските воени гробишта, на патот Лембет, се граделе од ноември 1915 до октомври 1918 година.[1]

На гробиштата има 1.810 погребувања на Комонвелтот од Првата светска војна и 147 други воени гробници од други националности. [1]

Меморијалот Микра во гробиштата комеморира речиси 500 членови на силите на Комонвелтот, вклучително медицински сестри и офицери, кои биле убиени кога нивните трупи и болнички бродови беа потонати во Средоземното Море. Идентификуваните жртви од овие бродови се погребани во Солун.[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Cemetery details. Commonwealth War Graves Commission.
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 „Mikra British Cemetery, Kalamaria“. Commonwealth War Graves Commission. Посетено на 5 January 2014.