Браќата Блуз 2000

Од Википедија — слободната енциклопедија

Браќата Блуз 2000 (англиски: Blues Brothers 2000) е американски филм од 1998 година, во режија на Џон Лендис. Главните улоги ги играат: Ден Ајкројд и Џон Гудмен. Филмот претставува продолжение на приказната за браќата Блуз.

Содржина[уреди | уреди извор]

Елвуд Блуз, чиј брат излегува од затвор, се обидува повторно да ја собере старата група. Затоа, Елвуд се враќа во Чикаго и повторно, со помош на концерт, се обидува да го спаси домот за сираци во кој израснал.[1] [2] [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 853, 31.10.2014, стр. 26.
  2. Антена, број 865, 23.1.2015, стр. 16.
  3. „Браќата Блуз 2000“, Антена, број 893, 7.8.2015, стр. 26.