Братица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Братица
Braticë
Братица
Село
Држава Црна Гора
ОпштинаCoat of Arms of Ulcinj.svg Улцињ
Население (2011)
 • Вкупно233
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)

Братица (албански: Braticë) - село во општината Улцињ, Црна Гора.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, неговото население било 233.[1]

Етничката припадност во 2011 г
Етничка припадност Број Процент
Албанци 156 67,0%
Црногорци 41 17,6%
Бошњаци 9 3,9%
Срби 7 3,0%
други/непријавени 20 8,6%
Вкупно 233 100%

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tabela N1. Stanovništvo prema nacinalnoj odnosno etničkoj pripadnosti po naseljima, Popis stanovništva, domaćinstava i stanova u Crnoj Gori 2011. godine“ (Montenegrin). Управа за статистика на Црна Гора. Посетено на 9 април 2022.