Брантов Леден Гребен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на Ледениот гребен Брунт од првиот лет на кампањата на Операција Леден мост Антартик 2011 со DC-8 на НАСА

Ледениот гребен Брунт (Антартик) се граничи со Антарктик брегот на Земјата на Коутс помеѓу Ледникот Досон-Ламбтон и Ледничкиот јазик Стенкомб-Вилс. Именуван е од Комитетот за имиња на места на ОК на Антарктикот по Дејвид Брант, британски метеоролог, физички секретар на Кралското друштво, 1948–57, кој беше одговорен за иницирањето на Кралската Експедиција на општеството на оваа ледена полица во 1955 година[1].

Таму ббила локацијата на базата на Експедицијата на Кралското друштво, 1955–59 година, која била превземена како Британска Истражувачка станица Хали.

Ледениот гребен Брунт (75°55′S 25°0′W / 75.917° ЈГШ; 25.000° ЗГД / -75.917; -25.000) се протегаат долж Керд Коуст за околу 80 kiloметарs (260,000 ст), каде стрмниот брег покриен со мраз се спушта до ледениот гребен Брунт. Ледените водопади беа откриени на 5 ноември 1967 година, во текот на Воената морнарица на Соединетите Американски Држави ескадрон VXE-6 лет над брегот во LC-130 авион, и беа планирани од Геолошко истражување на САД од воздушните фотографии добиени во тоа време. Именуван е од Советодавниот комитет за имиња на Антарктикот во соработка со Брунт ледениот гребен.

Во 2012 година, претходно стабилните големи провали (пукнатини во ледениот гребен кои јасно одат до морето) во ледениот гребен почнаа да се прошируваат што се очекуваше да предизвика отцепување на големи делови од гребенот Brunt Ice во следните неколку години.

На 26 февруари 2021 година, 1,270 km2 (490 ми) Ледениот брег А-74 уредно се одвои од полицата свртена кон север, одвојувајќи се од работ на полица во Мекдоналд Ајс Рамплс долж Северниот Расед и конечно се приклучува на бездната Брант-Стенкомб.

Од 28 февруари, А-74 се наоѓаше на 75° 13' јужно, 25° 41' западно и мери 30 nautical miles (56 kм) на неговата најдолга оска и {{convert|18|nmi|km} } на нејзината најширока оска.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 75°40′S 25°00′W / 75.667° ЈГШ; 25.000° ЗГД / -75.667; -25.000