Борово (Горица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Борово
Населба
Област Албанија
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Борово е село во јужна Албанија. Селото се наоѓа во општината Колоња во округот Корча.

Историја[уреди | уреди извор]

За време на НОБ на Албанија, на 9 јули 1943 година, германските окупациски сили извршиле масакр во селото, убивајќи 107 луѓе.

Географија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]