Бопард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на градот Бопард од север

Бопард е град во Германија, во Рајнланд-Пфалц.

Вклучено во областа Рајна-Хунсрук. Населението е 15 745 луѓе (од 31 декември 2010 година)[1]. Зафаќа површина од 75,13км². Поштенскиот код е 07 1 40 501.

Градот е поделен на 10 урбани области.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата Свети Северус

За време на Римската империја, на ова место се наоѓал Баудобрик (или Бонтобрика), а, судејќи според натписите пронајдени на камењата, ова било и местото на Тринаесеттата римска легија. Градскиот ѕид, кој претставува правилен четириаголник, датира од ерата на римското владеење и бил подигнат, веројатно, под царот Валентинијан I; надворешниот втор ѕид бил изграден многу подоцна [2].

Во текот на средниот век, Бопард бил еден од најпросперитетните градови во Германија[2].

Атракции[уреди | уреди извор]

Бопард е познат по своите одлични вина од Рајна и е атрактивен туристички град со многу хотели и ресторани. Од Бопард, чамците за задоволство сообраќаат по Рајна до карпата Лорелеи и до Рудесхајм, по најживописните места во долината на Рајна, со многу познати замоци, како што се браќата непријателски.

Градот е дом на фабриката за производство на патни машини BOMAG.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Борис Скосирев

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Statistisches Landesamt Rheinland-Pfalz — Bevölkerung der Gemeinden am 31. Dezember 2010 Архивирано на 31 јануари 2012 г. (PDF; 727 KB)
  2. 2,0 2,1 Боппард“. Енциклопедиски речник „Брокхаус и Ефрон“ : во 86 тома (82 тома и 4 доп.). Санкт Петербург. 1890–1907.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]