Болоњска Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Болоњска Република
Repubblica Bolognese

1796–1796


Знаме

Главен град Болоња
Јазици Италијански
Вероисповед Римокатоличка црква
Уредување Република
Историја
 -  Основана Јуни 1796
 -  Замрела 16 октомври 1796

Болоњска Република (италијански: Repubblica Bolognese) — прогласена во 1796 година во централно-италијанскиот град Болоња.