Богдан Бењук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бохдан Бениук во 2012 година

Бохдан Бениук ( украински: Богдан Михайлович Бенюк ; роден на 26 мај 1957 година) е украински актер во театар и на кино, исто така и политичар, Народен уметник на Украина (1996). Заедно со Анатолиј Хостикојев е креатор на Театарската дружина Бениук и Хостикојев.Тој е актер, познат по „Мајка на апостолите“ (2020), „Ликвидација“ (2007) и „Кому вгору, кому вниз“ (1991).

Биографија[уреди | уреди извор]

Бениук е роден на 26 мај 1957 година во градот Биткив, Надвирна Рајон, Украинска ССР . Тој има двајца браќа: Народниот уметник на Украина Петро Бениук и Васил Бениук . Бохдан Бениук дипломирал на Националниот универзитет за театар, филм и телевизија во Киев во 1978 година.

Во 1978-80 година работел во киевскиот театар на млади гледачи. После тоа, Бениук бил актер на Националниот академски драмски театар Франко во Киев.

Од февруари 2018 година, професорот Бохдан Бениук е раководител на Катедрата за актерска игра и драма режија на Националниот универзитет Карпенко-Кари во Киев.[1] На 8 ноември во 2022 година, тој бил привремено назначен за уметнички директор на Киевскиот академски драмски театар во Подил за периодот на воената состојба.

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

  • Дамата со папагалот (Дама с попугаем, 1988) бил директор на пионерскиот камп

Политика[уреди | уреди извор]

За време на украинските парламентарни избори Бениук бил на второто место на изборната листа на Свобода . 18 март 2014 година Бењук, заедно со неговите соиграчи од партијата „Свобода“, вклучително и пратеникот на Врховната Рада Ихор Мирошниченко, со употреба на физичка сила го турнале шефот на Националната телевизија на Украина Олександер Пантелејмон да поднесе оставка.[2][3] Гневот на Бењук бил предизвикан од демонстрациите на ТВ вестите на прославата во Русија за враќањето на Крим. Постапките на членовите на партијата „Свобода“ биле осудени и од јавноста во Украина и од премиерот на Украина Арсениј Јацењук .

На украинските парламентарни избори во 2019 година, Бењук се наоѓал на шестото место на здружената листа на Свобода со Националниот корпус, Владината иницијатива на Јарош и Десниот сектор .[4]

Награди[уреди | уреди извор]

  • Награда - Заслужен уметник на Украинската ССР (1988)
  • Награда- Народен уметник на Украина (1996)
  • Награда- Лауреат на државната награда Довженко (1998)
  • Награда - Лауреат на Националната награда Шевченко (2008)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „І кафедра акторського мистецтва та режисури драми“ (украински). КНУТКТ. Архивирано од изворникот на 2018-03-09. Посетено на 2018-03-09.
  2. "Свободовцы» избили руководителя Национальной телекомпании (видео) - «ФАКТИ".
  3. „Этого вы не увидите в youtube - Марк Гресь о вчерашних событиях в "свечке" | Інформатор“. Архивирано од изворникот на 2014-11-28. Посетено на 2014-12-03.
  4. „Ярош, Тягнибок та Білецький таки сформували єдиний список на вибори“. 9 June 2019.