Боби Макферин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боби Макферин
Животописни податоци
Родено имеРоберт Кит Мекферин Џуниор
Роден(а)11 март 1950(1950-03-11)(74 г.)
Менхетн, Њујорк, САД
Жанровиџез, а капела, вокална музика, етно, класична музика, смут џез
ЗанимањаМузичар, диригент, аранжер, продуцент
Инструментивокал, пијано
Период на активност1970–
ИздавачиManhattan Records, Блу Ноут, Електра Рекордс, Sony Classical
Мреж. местоbobbymcferrin.com

Роберт Кит Мекферин Џуниор (англиски: Robert Keith McFerrin Jr.; 11 март 1950 година) е американски пејач и музичар. Тој е познат по својот вокален перформанс, меѓу кои е и аликвото пеење. Најпознат е по песната Don't Worry, Be Happy, која стана меѓународен хит, се најде на првото место на американските топ листи и освои многу награди. Тој соработуваше со многу познати инструменталисти, меѓу кои Чик Кореја, Херби Хенкок и Јо-Јо Ма.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студио албуми[уреди | уреди извор]