Прејди на содржината

Блутек

Од Википедија — слободната енциклопедија

 Блутек Срл е бренд во сопственост на Метек СпА, создаден во 2014 година со преземање на италијанската автомобилска компанија Стола,[1] која е основана во Торино во 1919 година. Познат е по преземањето на поранешната фабрика на ФИАТ во Термини Имерезе.[2]

Активности[уреди | уреди извор]

Блутек ги наследил активностите на Стола Груп, имено производството на автомобилски компоненти. Производството и дизајнот го вршат 10 фабрики и 6 инженерски канцеларии распоредени меѓу Италија и Бразил.

Во 2016 година, на компанијата и помогнала Инвиталија и нејзините 94 милиони евра за повторно вработување на 120 поранешни вработени во Фиат Крајслер Автомобили во Термини Имерезе, предградие на Палермо.

Во септември 2019 година, сопственикот на Метек СпА (Роберто Џината) и извршниот директор на Блутек, Козимо ди Курси, биле под истрага од обвинителите во Торино и Палермо за злоупотреба на 16 милиони евра од фондовите на Инвиталија.

Во јуни 2020 година, 76-годишниот Роберто Џината бил затворен, додека Матео Орландо Џината и Џована Дезидерато биле ставени во домашен притвор, во врска со лажното одземање на голем дел од средствата на Блутек-Инвиталија.[3]

На 20 декември 2020 година, Метек СпА бил прогласен за банкрот, додека семејството Џината си купил замок во шумата на регионалниот парк Ла Мандрија во близина на Торино. Замокот има површина од 1.700 квадратни метри (над 18.000 квадратни стапки) и 46 соби и е опремен со различни гаражи и базен; околната шума (исто така подложени на заплена) која се протега на речиси 5 хектари.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cataldo, Salvo (26 September 2019). „Blutec, sequestrata l'azienda capogruppo Metec“. Agenzia DIRE.
  2. „Termini Imerese: il piano di rientro di Blutec a Invitalia a breve“. Ediservice s.r.l. Quotidiano di Sicilia. 2018.
  3. „Inchiesta Blutec, tre arresti per riciclaggio e bancarotta: sequestro da 4 milioni di euro“. Palermo Today. 18 June 2020.
  4. „Fallimento Blutec, a Ginatta sequestrata una villa di 46 vani da tre milioni con bosco privato“. La Stampa. 15 January 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]