Прејди на содржината

Благоја Крстевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Благоја Крстевски
Роден 3 април 1947(1947-04-03)(77 г.)
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонец
Занимање Радио и ТВ водител

Благоја Крстевски (р. 3 април 1947, во Скопје) — македонски радио и телевизиски спикер и водител.

Животопис[уреди | уреди извор]

Благоја Крстевски е познат спикер од Македонска радио-телевизија, каде поминува 40-години. Тој најпрво се вработува, како водител во Македонското радио, каде потоа во 1966 година, преминува во првиот "Дневник" на Македонската телевизија, како спикер заедно со Бранка Станковска и емисии од различен жанр. Тој бил и водител на различни фестивали во Македонија, најпрво на Фолк Фест Валандово, Цветници, Камбера во Австралија и други...

Надворешни врски[уреди | уреди извор]