Блага Петроска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Блага Петроска
Родена 1 март 1939
Букурешт, Романија
Националност Македонка
Позната универзитетски професр, социолог
Занимање универзитетска професорка, социолог


Блага Петроска (1 март 1939 во Букурешт) — македонски социолог и универзитетска професорка на Филозофскиот факултет во Скопје.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Основно и средно образование завршила во Букурешт, Романија, каде што ги започнала и студиите по филозофија. Дипломирала на Филозофскиот факултет во Скопје во 1954 година и докторирала од областа на социолошките науки на истиот факултет на тема „Типови и облици на семејството во Тетовскиот крај“ во 1965 година. Била избрана за асистент, за предавач, за доцент, за вонреден и за редовен професор по предметот општа социологија на Филозофскиот факултет во Скопје. Неколку мандати била раководител на на Институтот за социологија на Филозофскиот факултет во Скопје, а еден мандат декан на истиот факултет (1977-1979). Објавила поголем број научни трудови од областа на социологијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушев-Чикото“. Македонска енциклопедија , книга II (М-Ш): стр. 1151. (2009). Скопје: МАНУ.