Прејди на содржината

Битка кај Василков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Василков
Дел од Киевската офанзива и Руската инвазија на Украина
Датум 26 февруари 2022
Место Василков, Киевска Област, Украина
Исход Украинска победа
Завојувани страни
 Русија  Украина
Вклучени единици
Армија на Русија Армија на Украина
Жртви и загуби
2 авиони Иљушин Ил-76 соборени Непознат број на убиени, над 200 ранети

Битка кај Василков — битка помеѓу Руската Федерација и Украина на 26 февруари 2022 година, за време на Руската инвазија на Украина.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tsvetkova, Maria (2022-02-26). „Kyiv braces for assault as Russia, Ukraine signal possibility of talks“. Financial Post (англиски). Посетено на 2022-03-01.