Билтен (НОПОМ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Билтен (Скопје и Дебрца, септември 1942 - 1943) бил орган на Главниот штаб на НОПОМ. Објавени се два двоброја на македонски јазик. Првиот е објавен во Скопје на цклостил, а вториот двоброј на ослободителната територија во Дебрца во Печатницата „Гоце Делчев“. Содржи написи за воено-политичката состојба во светот и кај нас, како и за акциите на партизанските одреди.

Литература[уреди | уреди извор]