Билтен (КП Македонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Билтен (Скопје, јули 1940 - октомври 1940) бил илегален орган на Покраинскиот комитет на КП во Македонија, на македонски и српски јазик. Излегувал еднаш месечно. Бил умножуван на циклостилна техника. Објавени се вкупно четири броја. Тие ја рефлектираат политиката на КПЈ кон политичките и стопанските состојби (аграрното прашање, тутунот и слично) во Македонија, но содржат написи за организационите и за националните проблеми, одделни прогласи и летоци.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]