Прејди на содржината

Бибоп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алт-саксофонистот Чарли Паркер бил водечки изведувач и и композитор на бибоп-епохата. На сликата е со Томи Потер, Макс Роуч и Мајлс Дејвис во клубот Три дјусес во Њујорк

Бибоп (англиски: bop) — стил на џез-музика што се појавил во раните 1940-ти како реакција на поплавата на комерцијална музика и популарни мелодии што го зафатиле џезот. Главни основачи се Дизи Гилеспи и Чарли Паркер. Бибопот го преобразил џезот од музика за танц во современ уметнички облик.[1]

Бибопот се развил кога помладото поколение џез-музичари ги проширило творечките можности на џезот надвор од популарниот, танцово-ориентираниот свинг-стил со нова „музика на музичарите“ што не била во голема мера танцова и изискувала внимателно слушање.[2] Бидејќи бибопот не бил наменет за танцување, им дозволувал на музичарите да свират со побрзо темпо. Бибоп-музичарите истражувале напредни хармонии, сложени синкопи, изменети акорди, продолжени акорди, замени на акорди, асиметрично фразирање и замрсени мелодии. Бибоп-групите користеле ритамски секции на начин што ја прошириле својата улога. Додека клучниот ансамбл во епохата на свинг-музиката била голема група од околу четиринаесет музичари кои свиреле во стил на ансамбл, класичната бибоп група била мала комбинација составена од саксофон (алт или тенор), труба, пијано, гитара, контрабас и тапани што свират музика во која ансамблот играл споредна улога за солистите. Наместо да свират силно аранжирана музика, бибоп-музичарите обично свиреле мелодија на парче (наречена „глава“) придружена со ритамски дел, проследено со дел каде што секој изведувач импровизирал соло, а потоа се враќале на мелодијата на крајот на композицијата.

Етимологија[уреди | уреди извор]

„И покрај објаснувањата за потеклото на овие зборови, свирачите всушност ги пееле зборовите „бибоп“ и „ребоп“ во раната боп-фраза како што е прикажано во следниот пример [3] . Свири

Поимот „бибоп“ е изведен од бесмислени слогови (вокабали) што се користат во скат-пеењето. Првиот познат пример за употреба на „би-бап“ бил во „Четири или пет пати“ од Макиниевите котон пикерс, снимен во 1928 година.[4] Повторно се појавува на снимка од 1936 година „I'se a Muggin“ од Џек Тигарден.[4] Варијацијата „рибоп“ се појавува на неколку снимки од 1939 година.[4] Првото познато појавување во печатен облик, исто така, се случило во 1939 година, но поимот подоцна малку се користел додека не бил применет на музиката што сега е поврзана со неа во средината на 1940-тите.[4] Телониус Манк тврди дека оригиналниот наслов „Би-Бап“ за неговата композиција „52nd Street Theme “ е потеклото на името бибoп.[5]

Некои истражувачи шпекулираат дека тоа е поим што го користел Чарли Кистијан бидејќи звучел како нешто што тој потпевнувал додека свирел.[6] Дизи Гилеспи изјавил дека публиката го измислила името откако го слушнала како ги пренесува тогаш неименуваните композиции на своите играчи и печатот на крајот го прифатил, користејќи го како официјален поим: „Луѓе, кога сакаа да ги бараат тие нумери, а не го знаат името, би барале бибоп.“[7] Друга теорија е дека тоа потекнува од повикот “Ариба! Ариба!“ користена од латиноамериканските водачи на бендови од тој период за да ги охрабрат своите бендови.[8] Понекогаш поимит „бибоп“ и „рибоп“ се користеле наизменично. До 1945 година, употребата на „бибоп“/„рибоп“ како бесмислени слогови била широко распространета во Р&Б музиката, на пример во „Хеј! Ба-Ба-Ре-Боп“ од Лајонел Хемптон. Бибоп музичарот или бопер станал вообичаен лик од шега во 1950-тите, преклопувајќи се со битник.[9]

Особини[уреди | уреди извор]

Бибоп се разликува од претходните стилови на џез-музика и по напуштањето на ритмичкиот континуитет и по проширувањето на хармоничните основи. Сега ритамската секција повеќе не обезбедува рамномерно пулсирање на временските делови, а невообичаените акцентуации се чини дека ги надополнуваат и нагласуваат мелодичните фрази. Работата на тапанарот се претвора во силен акцент на тапанот, додека чинелите ги поврзуваат сите премини со нивното континуирано метално ѕвонење. Пијанистот свири синкопирани акорди за да го поттикне вдахновението на солистот. Само басистот го одржува темпото. Што се однесува до гитарата, таа исчезнува од делот за ритам. Импровизацијата повеќе нема мелодија како основа како што беше во традиционалниот џез, туку како основа се користи хармонична структура која е многу посложена во бибопот. Многу повеќе се користат дисонантни интервали, хроматски транзиенти, алтеровани акорди и акордски супституции.

Најзначајни претставници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Мишић, Милан, уред. (2005). Енциклопедија Британика. А-Б. Београд: Народна књига : Политика. стр. 142. ISBN 86-331-2075-5.
 2. Lott, Eric. Double V, Double-Time: Bebop's Politics of Style. Callaloo, No. 36 (Summer, 1988), pp. 597–605
 3. Tanner, Paul O. W.; Gerow, Maurice (1964). A Study of Jazz (2nd. изд.). стр. 81. ISBN 0-697-03557-3.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Gleason, Ralph J. (15 February 1959) "Jazz Fan Really Digs the Language – All the Way Back to Its Origin". Toledo Blade.
 5. Kelley, Robin (2009). Thelonious Monk: The Life and Times of an American Original. Simon & Schuster. стр. 95. ISBN 978-1439190494.
 6. Jim Dawson and Steve Propes (1992). What Was The First Rock'n'Roll Record?. ISBN 0-571-12939-0.
 7. Painter, Nell Irvin (2006). Creating Black Americans. Oxford University Press US. стр. 228–229. ISBN 0-19-513755-8. Посетено на July 9, 2009.
 8. Peter Gammond (1991). The Oxford Companion to Popular Music. ISBN 0-19-311323-6.
 9. Cameron, William Bruce (1963). Informal Sociology (англиски). Random House. стр. 93.
 10. Ginell, Richard S. „Black Messiah – Cannonball Adderley : Songs, Reviews, Credits, Awards“. AllMusic. Посетено на July 8, 2012.
 11. Randel, Don Michael (1996). „Adderley, Cannonball“. The Harvard Biographical Dictionary of Music. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press. стр. 5. ISBN 0-674-37299-9.
 12. Cook, Richard (2005). Richard Cook's Jazz Encyclopedia. Penguin Books. стр. 3. ISBN 0-141-00646-3.
 13. „Dexter Gordon interview with Les Tomkins, 1962“. National Jazz Archive. 11 March 2020. Архивирано од изворникот 2020-08-14. Посетено на 2021-03-06.
 14. „From the Harvard Art Museums' collections Dexter Gordon, Royal Roost, New York City“. Harvardartmuseums.org.
 15. Andrews, Travis M. (March 20, 2019). „Jay-Z, a speech by Sen. Robert F. Kennedy and 'Schoolhouse Rock!' among recordings deemed classics by Library of Congress“. The Washington Post. Посетено на March 25, 2019.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]