Бесвина (иселеничко друштво)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоименото село видете Бесвина

Бесвина преставува иселеничко добротворно друштво на Македонците по потекло од селото Бесвина, Костурско, Егејскиот дел на Македонија. Формирано е во Торонто, Канада во 1916 година.[1] Тоа е едно од најстарите македонски друштва во Канада. Било формирано под името Спомагателно друштво „Два врва“, а подоцна се преименувало во „Бесвина“. Друштвото е активно на разни полиња.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Трайков, Веселин Николов; Трендафил Митев (1995) (на бугарски). Документи за Македония на българската емиграция в САЩ, Канада и Австралия. Макед. науч. инст.. ISBN 9789548187237.