Беса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Беса била албанска организација која делувала во Белград, 1935–1941 година. Формирана била од студентите Aлбанци од Македонија и од Kосово, по инструкции на Военоразузнавачката служба на Италија (SIM), преку Aлбанското претставништво во Белград. Разгранок во Македонија (Tетово) бил формиран при крајот на 1938 г. од Шаип Kамбери, Идриз Ибрахим Црцр и Сеап Селман (Селим Сехати) за да дејствува за национално освестување на Aлбанците во Kралството Jугославија. Се расформирала во 1941 г. по доаѓањето на Италијанците во Македонија.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ѓорѓи Малковски, Политичките партии и организации во Македонија во Втората светска војна 1941–1944, Скопје, 2002.