Benz Velo

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бенц Фело)
Бенц „Фело“
Бенц Фело
ПроизводителБенц
Период18941895
ПретходникBenz Patent-Motorwagen
НаследникBenz Parsifal

Карл Бенц го проследил неговото успешно возило — „Benz Patent-Motorwagen“ со неговото прво возило на четири тркала „Velo“ (Фело) во 1894. Заедно со „Duryea Motor Wagon“ (САД), овој бил првиот стандардизиран автомобил — во 1895 г. се направени 134 примероци на „Benz Velo“.