Бело знаме (слика)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бело знаме е енкаустична слика на уметникот Џаспер Џонс. Создадено во 1955 година, веднаш по неговата прва слика на знаме, насловено како едноставно Знаме, таа била првота слика на Џонс која била снабдена во Музејот Метрополитен во Њујорк, купено од уметникот во 1998 година. Цената била необјавена, но експертите ја процениле нејзината вредност во тоа време повеќе од 20 милиони долари.

Сликата е релативно ран пример за многуте дела создадени од Џонс од 1954 година, инспирирани од сонот за знамето на Соединетите Држави. Обоено на платно со употреба на енкаустика, масло, весников материјал и јаглен, Бело Знаме е првото монохроматско прикажување на знамето на САД од страна на Џонс. Со мерка од 198,9 cm на 120,7 cm, тоа е исто така и најголемото од неговите слики со знаме.[1]

Џонс работел на три одделно истегнати области на платно - 48 ѕвезди на горниот лев, седум од тринаесетте ленти на горниот десен дел, а останатите шест подолги ленти подолу - кои потоа биле комбинирани за да формираат целина. Знамето е прикажано во облик што ја презел во периодот 1912 до 1959 година, со 48 бели ѕвезди на синиот кантон што ги претставуваат тогашните сојузни држави (пред приемот на Алјаска и Хаваи) со тринаесет црвени и бели ленти. Ѕвездите и лентите се градат како колаж хартија и ткаенина, кои биле натопени во стопен пчелин восок, пред да бидат нанесени на површина од пчелин восок. Трите колажи биле споени заедно и покриени со слој на краткотрајна валкана бела енкаустика (пчелин восок измешана со бел пигмент) со нагласи додадени во боја на бело масло. Брзите четки на Џонс се јасно видливи во грубо готовиот енкаустичен медиум. Завршената работа го покрива целото платно, без рамка,

Изборот на Џонс на државното знаме му овозможувало да истражи познат дводимензионален предмет, со неговата едноставна внатрешна геометриска структура и комплексно симболично значење. Вградениот колаж ја нарушува рамномерноста на знамињата, додека бело-белиот енкааустик го уништува вообичаеното црвено-бело и сино боја на знамето, оставајќи духовен балсамичен остаток. Нео-дадовото дело на Џонс предвидува аспекти на поп-уметноста, минималната уметност и концептуалната уметност.

[ потребно е цитат ]

Неговата аукција во Кристи во 1988 година за седум милиони долари било за кратко време највисоката цена на аукцијата за уметничко дело од жив уметник,[2] со оглед на тоа што рекордот бил надминат следниот ден од друга слика на Џонс.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Metropolitan Museum of Art Guide. Metropolitan Museum of Art. 2012. стр. 424. ISBN 978-1-58839-455-2.
  2. Reif, Rita (10 ноември 1988). „Johns's 'White Flag' Is Sold for Record Price“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Jasper Johns's ghostlike 'White Flag,' ... was sold last night at Christie's for $7 million, the highest price ever paid for a work by a living artist.
  3. Reif, Rita (11 ноември 1988). „Jasper Johns Painting Is Sold for $17 Million“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. The sale at Sotheby's ... exceeded many of the records set Wednesday night at Christie's. Johns's 'False Start' was sold for $10 million more than his White Flag had brought at Christie's, establishing a new high for a work by a living artist.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]