Белоруски воени специјалисти во Венецуела

Од Википедија — слободната енциклопедија

Белоруски воени специјалисти во Венецуела беа група белоруски воени консултанти и научници кои помогнаа во создавањето на унифициран систем за противвоздушна одбрана и електронско војување. Како резултат на нивната работа, беше можно да се постигне успешно обновување и систематизација на одбраната на земјата.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 2006 година, венецуелскиот претседател Хуго Чавез рече дека на неговата земја и се потребни модерни системи за воздушна одбрана за покривање на воздушните граници[1].

На венецуелците им беше потребна помош за реорганизација на армијата. Тие купија разни системи за противвоздушна одбрана, авиони и друго оружје, но немаа добро воено училиште за да го искористат сето ова[2]. Во Венецуела немаше унифициран систем за противвоздушна одбрана, имаше само посебни единици[3]. Командата на Вооружените Сили се соочи со прашањето за создавање координиран систем за контрола не само за противвоздушни ракетни системи со краток, среден и долг дострел, туку и за радио опрема. Помош во ова прашање дојде од Белорусија[1].

На 8 декември 2007 година, за време на посетата на Каракас, белорускиот лидер Александар Лукашенко потпиша два договори со неговиот венецуелски колега за помош на воени специјалисти[4]. Во пролетта 2008 година, договорите беаatiификувани од парламентот на Белорусија[5].

Контингент[уреди | уреди извор]

Во 2008 година, венецуела доби десет воени специјалисти (нивниот број се зголеми со текот на времето). Нивните семејства, исто така, пристигнаа со советниците[5]. Раководството на групата го спроведе генералот Паферов[6].

Активност[уреди | уреди извор]

Претседателот Чавез им даде задача на странците да ги заштитат стратешките објекти, Како што се хидроцентралата Гури, нафтените полиња, големите рафинерии, индустриските комплекси, се разбира, воените капацитети и командните пунктови, големите градови Како Каракас[1].

Белорусите предложија проект за создавање државен одбранбен систем. Тој се осврна на организацијата на интегриран одбранбен комплекс во Венецуела, кој вклучува воздушна одбрана, електронско војување и средства за спротивставување на прецизното оружје. Беше неопходно да се изгради нов одбранбен систем, да се инсталира постојното оружје и да се купат потребните нови, притоа објаснувајќи им се на колегите од Венецуела[2]. Врз основа на предлозите на воените консултанти, венецуелската армија се здоби со автоматски системи за контрола на Силите за Воздушна Одбрана и Воздухопловните Сили, радарска и електронска воена опрема на Белоруското производство, како и системи за противвоздушна одбрана[1]. Овие набавки беа наменети да ги заменат француските и американските машини и опрема[3].

До крајот на владеењето на Чавез, работата беше завршена, а мисијата на белоруските воени специјалисти беше ограничена[2]. Како резултат на нивните активности, венецуела успеа успешно да го ажурира и систематизира системот за противвоздушна одбрана, и тоа не за шест години, како што беше планирано, туку за пет[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Александр Алесин. Противовоздушная оборона: Уго Чавес умер, но дело его живет // Белрынок : онлайн-издание. — 6 сентября 2019.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Лукашенко: в Венесуэле было допущено много ошибок и упущена экономика“. Архивирано од изворникот на 2022-04-08. Посетено на 2022-04-01. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  3. 3,0 3,1 3,2 Белорусские военные специалисты будут принимать участие в создании системы ПВО Венесуэлы // TUT.BY, 25 марта 2008
  4. Небо над Венесуэлой будет охранять белорусская система ПВО
  5. 5,0 5,1 Минск помог Каракасу создать систему ПВО, но не может добиться оплаты счетов Архивирано на 24 септември 2020 г. // БелВПО, 11 ноября 2019
  6. Полетели шапки военных и пограничников

Надворешни врски[уреди | уреди извор]