Белоруски воени специјалисти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Државите каде што учествувале белоруските воени специјалисти.

Белоруски воени специјалисти (белоруски: Ваенныя спецыялісты Беларусі) — сегашни и поранешни војници на Белоруската армија, поретко претставници на паравоени организации и припадници во претпријатија од воено-индустрискиот комплекс кои обезбедуваат поддршка на странски воени структури. Претставувани од државни воени специјалисти и воени советници.[1]

Белоруските специјалисти и платеници учествувале во неколку конфликти како Нигерија, Либија (официјално само пред граѓанската војна), Судан, Брегот на Слоновата Коска, Јемен, Демократска Република Конго и Венецуела.[1][2] Во доцните 2010-ти и раните 2020-ти, претставувале силна конкуренција за израелските и француските специјалисти и руските платенички војски.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 На стороне Каддафи воюют белорусские партизаны // Комсомольская правда : газета. — 6 апреля 2011.
  2. Белорусский режим в списках поставщиков оружия Судану // Хартия'97, 15 ноября 2008
  3. Егор Лебедок. Белорусское военное присутствие в Африке Архивирано на 27 јули 2022 г. // Thinktanks.by : сайт белорусских исследований. — 7 февраля 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]