Белокрила црнка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белокила црнка
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Птици
Ред: Гусковидни
Семејство: Патки
Потсемејство: Merginae
Род: Melanitta
Вид: Белокрила црнка
Научен назив
Melanitta fusca
(Карл Лине, 1758)
Melanitta fusca

Белокрила црнка (Melanitta fusca) — вид птица од семејството патки, редот на гусковидните. Ја има во Македонија.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Оваа патка гнезди во северните делови на Европа, Азија и Северна Америка. Зимува на Балканскиот Полуостров (вклучително и Македонија), Велика Британија и јужните делови на Северна Америка. Мали, изолирани популации се среќаваат во источна Турција.

Опис[уреди | уреди извор]

Таа се одликува со својата обемна форма и голем клун. Таа е најголемата црнка со должина од 51-58см, со тежина од 0,8 до 2 килограми и распон на крилјата околу 95 см. Мажјакот целиот е црн, освен белата дамка околу очите и неколку бели летечки пердуви. Женките се кафени со два пара бели дамки на двете страни на нивната глава и еден пар од бели линии на нивните крила.

Живеалиште и исхрана[уреди | уреди извор]

Овие патки живеат близу езера, мочуришта, бавни реки, густо обраснати со водни растенија. Се хранат претежно со животинска храна: ситни рипчиња, мали мекотели, ларви од инсекти, ракчиња и сл. Нурка околу 14 метри во длабочина и може да остане под вода повеќе од 1 минута.

Размножување[уреди | уреди извор]

Моногамни птици се и годишно одгледуваат само едно легло. Гнездат неколку метра од вода, на места обраснати со густа вегетација. Несат 5-17 кремасти јајца, тешки 92 грама и со размер 72 х 48 мм. Ги лежи само женката 25-31 ден, а малечките се испилуваат доволно развиени за да можат сами да се хранат.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2012). Melanitta fusca. IUCN Red List. Version 2012.1. International Union for Conservation of Nature. Посетено на 16 July 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]