Бела армија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бела гарда)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бела армија
Учесник во the Руска граѓанска војна
Flag of Russia.svg
Период на делување 1917–1923
Идеологија Антисоветство
Антикомунизам
Руски национализам
Монархизам
Водачи Александар Колочак (1918-1920)
Антон Деникин (1920)
Петар Врангел (1920)
Бројност 2,400,000
Станала Бели емигранти
Сојузници Сојузници од Првата светска војна
Противници  СССР
Тајван
неколку комунистички земји и движења
Битки и војни Руска граѓанска војна)

Белата армија (руски: Бѣлая армiя) претставувала армија која била создадена во периодот по Октомвриската револуција од 1917 година. Главната улога на Белата армија била да се спротистави на болшевичката Црвена армија.

Меѓу 1917 и 1922 година Белите се вклучиле во битка на живот и смрт против новата советска држава и нејзината Црвена армија, започнувајќи ја Руската граѓанска војна. Армијата била подржувана од страна на републиканците, социјалистите револуционери, монархистите.