Беден (брод)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Beden.jpg

Беден, бадан, или според алтернативните имиња Беден-сејед и Беден-сафар, е брзо, древен сомалиски еднокорабен или двокорабен брод, карактеристичен со неговиот висок јарбол и моќно кормило. Исто така, тој е најдолгиот преживеан плетен брод во Африканскиот Рог и Арапскиот Полуостров. Неговите бродоградилишта претежно се наоѓале во североисточниот регион Хафун во Сомалија (особено Бајла), како и Мускат. Постојат 2 вида на бродски бродови, од кои едниот вид е насочен кон риболов (Беден-сејед) и другиот, трговија (Беден-сафар). Просечниот трговски беден-сафар брод бил повеќе од 15 м во должина, и биле значително поголеми од риболовните Беден-сејед бродови, со мерка 6–15 м во просек, но и двајцата се мали од многу поголемата варијанта за тргување наречена „увасије“. Овој брод е најчестиот трговски и патувачки брод, со некои со должина до 77 м. Бродот е забележлив и единствен во својата зајакната и издржлива палуба, кој е споен со деланки. Првично, сите беденски бродови биле плетени со намотано кокосово влакно, држејќи го трупот на трупот, стеблото и строгиот пост. Но оманските варијанти, со почеток во 20 век, почнале да коваат наместо да ги плетат штиците.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Chittick, Neville (1975). An Archaeological Reconnaissance in the Horn: The British-Somali Expedition, 1975. стр. 127.
  • Johnstone, Paul (1989). The Sea-Craft of Prehistory. Routledge. стр. 180–181. ISBN 978-0415026352.
  • Chittick, Neville (1980). „Sewn boats in the western Indian Ocean, and a survival in Somalia“. International Journal of Nautical Archaeology. 9 (4): 297–309. doi:10.1111/j.1095-9270.1980.tb01149.x.